Rolnik w Polsce, farmer w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Austrii, fermier we Francji, landmand w Danii, zemědělec w Czechach, farmár na Słowacji, gazda na Węgrzech, agricultor w Rumunii, zemnieks na Łotwie, Фермер na Ukrainie czy ūkininkas na Litwie - wszyscy znają i korzystają w nawozów wyprodukowanych w zakładach Grupy Azoty znajdujących się w Polsce. Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych.
Sport w pojęciu amatorskim czy profesjonalnym, to tylko jedna z dziedzin, w których tworzywa sztuczne dzięki swojej różnorodności i unikalnym właściwościom znajdują zastosowanie.
Kilka różnych rodzajów tworzyw o różnych właściwościach stosowanych jest choćby w stroju i sprzęcie skoczka narciarskiego. Są to m.in. elementy butów i wiązań narciarskich, detale i zapięcia kasku, elementy stroju, odzież i bielizna termiczna. Dzięki niskiej masie i wytrzymałości, tworzywa wspierają sportowców, pomagając w poprawianiu osiągnięć i dbając o ich komfort i bezpieczeństwo.
Opracowany w Grupie Azoty Tarnamid MB AMB to koncentrat antybakteryjny z dodatkiem srebra, którego bazowym tworzywem jest Poliamidu 6 produkowany przez Grupę Azoty. Dzięki zastosowaniu tego produktu, tworzywo zyskuje właściwości antybakteryjne i biobójcze jednocześnie nie tracąc swoich dotychczasowych parametrów.
Elementy dotykowe wykonane z tego tworzywa jak poręcze autobusów i tramwajów, również uchwyty mebli i aparatury stanowiących wyposażenie szpitali, przychodni, domów opieki, są dla nas bezpieczne.
Nasze nawozy użyźniają murawy w piłkarskiej Bundeslidze! COMPO EXPERT, firma przejęta przez Grupę Azoty w 2018 roku, od wielu lat jest niezawodnym partnerem w nawożeniu muraw sportowych.
Boiska na obiektach w Monachium, Leverkusen oraz Stuttgarcie wygrywały konkursy dla muraw najlepiej przygotowanych do rozgrywek. Do ich utrzymania stosuje się właśnie produkty firmy COMPO EXPERT.
Maseczki z polipropylenu są najskuteczniejsze w ochronie przed zarazkami!
Fugaku - najpotężniejszy komputer na świecie potwierdził, że najlepszą ochronę zapewniają nietkane, jednorazowe maseczki z włókniny. Dla porównania, te wykonane z bawełny czy poliestru są skuteczne zaledwie w 80%. Sam polipropylen jest jednym z najpowszechniejszych tworzyw sztucznych dostępnych na rynku, wykorzystywanym m.in. w przemyśle medycznym.
Polipropylen to nowy produkt w portfolio Grupy Azoty, który będzie produkowany w instalacji powstającej w ramach megaprojektu „Polimery Police”.
Do produkcji wszystkich tworzyw sztucznych zużywa się tylko 4% światowej produkcji ropy naftowej. Tworzywa są pochodną ropy naftowej, ale to nie branża tworzyw jest głównym przetwórcą tego surowca i nie ona odpowiada za nadmierną emisję gazów związaną z jej adaptacją na zaspokajanie naszych potrzeb. Dla przykładu produkcja energii oraz ogrzewania konsumuje aż 42% światowego wydobycia ropy naftowej.
Wszelkie technologie i materiały które przyczyniają się do zmniejszenie zużycia energii są korzystne dla środowiska naturalnego – podczas przetwórstwa polimerów zużywa się znacząco mniej energii niż podczas przetwórstwa szkła, stali czy aluminium.
Tworzywa to jeden z filarów produkcji Grupy Azoty.