Tarfuse PA to filament do druku 3D, produkowany z najwyższej jakości poliamidu 6 do -jednej z 6 dostępnych technologii przyrostowych tzn. technologii FDM (Fused Deposition Modeling). Technologia ta polega na budowaniu detali poprzez nanoszenie warstwa po warstwie roztopionego filamentu - tworzywa sztucznego, spajając je w ten sposób z poprzednimi warstwami detalu, aż do uzyskania pełnej wysokości modelu. Wyroby produkowane z tego materiału mogą znaleźć zastosowanie w motoryzacji, elektrotechnice medycynie i AGD. Odpowiednie odmiany mogą posiadać dopuszczenie do kontaktu z żywnością.
- Wyróżnienie to jest efektem wielomiesięcznej pracy, której owocem jest innowacyjne rozwiązanie materiałowe, specjalnie zaprojektowane, aby spełnić potrzeby klientów. Wejście na rynek druku trójwymiarowego jako dostawca komponentów to naturalny krok w rozwoju naszej działalności tworzywowej. Grupa Azoty już dziś wykorzystuje szanse, jakie daje postęp technologiczny i dołącza do grona światowych producentów tworzyw sztucznych, którzy postawili na rozwój kompetencji w tym zakresie – podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.
Mnogość zastosowań technologii w różnych obszarach, malejący koszt jednostkowy produkcji i płynne połączenie z procesem projektowania powodują, że technologia druku 3D będzie rozwijać się w wysokim tempie, czemu sprzyjać będzie również rozwój i dostępność coraz trwalszych i coraz tańszych materiałów. W samej tylko w Europie prognozowany jest wzrost rynku druku trójwymiarowego na poziomie 20,7% r/r. Z kolei poziom sprzedaży materiałów do technologii FDM( filamentów) ma wzrosnąć w tym samym okresie ok.23% r/r. W 2017 roku sprzedaż ta kształtowała się na poziomie ok. 4000 t, a polimerów w postaci proszku do technologii SLS ok. 600 t. Obecnie druk 3D znajduje największe zastosowanie w takich branżach jak motoryzacja, przemysł maszynowy i medycyna. Krajowy lider branży chemicznej nie zamierza na tym poprzestać. Równolegle prowadzone są intensywne badania nad opracowaniem technologii produkcji proszków do technologii SLS, czyli spiekania proszku polimeru wiązką lasera oraz wprowadzeniem na rynek nowych materiałów do technologii przyrostowych.
Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Grupa prowadzi również działalność na skalę międzynarodową. Do jej zagranicznych aktywów należy działająca w sektorze tworzyw sztucznych, spółka ATT Polymers z siedzibą w niemieckim Guben oraz Grupa COMPO EXPERT z zakładami w niemieckim Krefeld i hiszpańskim Vall d'Uixó, jeden z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych, którą Grupa Azoty przejęła w 2018 r. Silnym impulsem do dalszego rozwoju Grupy ma być również realizowana w Policach budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego o nazwie „Polimery Police”, obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Ukończenie projektu planowane jest w 4 kw. 2022 roku.