W zawiadomieniu jest mowa o wyrządzeniu szkody majątkowej wielkich rozmiarów, tj. w wysokości co najmniej 932 milionów złotych.
Zgodnie z zawiadomieniem, szkoda miała powstać na skutek nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, w tym w zakresie przygotowania i realizacji strategii zakupu gazu ziemnego w okresie od 14 września 2022 roku do 30 marca 2023 roku. Zgodnie z zawiadomieniem, decyzje były podejmowane bez właściwego udokumentowania oraz autoryzacji zakupu gazu przez uprawnione podmioty, jak również wbrew posiadanym przez Grupę Kapitałową Grupa Azoty S.A. analizom i prognozom.
Zawiadomienie zostało złożone do Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
W lutym br. Grupa Azoty dołączyła do Business & Science Poland, największej polskiej organizacji biznesowej w Brukseli, reprezentującej interesy polskich przedsiębiorstw i pomagającej zarządzać ryzykiem regulacyjnym i ekonomicznym. Obecnie największe wyzwania dla Grupy Azoty to m.in. ceny gazu oraz koszty związane z emisjami CO2, stąd te zagadnienia będą głównymi postulatami podnoszonym przez przedstawicieli Grupy w ramach członkostwa w BSP.
Zarząd Grupy Azoty podjął uchwałę, zgodnie z którą kierunkowo przyjęta została koncepcja integracji obszarów logistyki w ramach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. W kolejnych krokach, dedykowany zespół będzie pracować nad docelowym modelem integracji. W pracach uwzględnione zostaną możliwości w zakresie centralizacji obszaru logistyki.
Grupa Azoty PUŁAWY podjęła decyzję o wystawieniu i doręczeniu Wykonawcy inwestycji bloku węglowego 100 MWe (konsorcjum Polimex Mostostal S.A) noty obciążeniowej w wysokości ponad 239 mln zł z tytułu zapłaty kary umownej za odstąpienie od Kontraktu z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy.
Nowy nawóz wieloskładnikowy – POLIFOSKA Multi S, czyli produkt z 23-procentową zawartością siarki wytwarzany będzie w polickich zakładach Grupy Azoty. To kolejny nawóz po megAN (saletrzano-amonowy o dużej granuli), RSM OPTIMA (roztwór saletrzano-mocznikowy o unikalnym, jasnoniebieskim kolorze ułatwiającym identyfikację pochodzenia produktu) i eNpluS (azotowy z siarką i wapniem), których produkcja rozpoczęła się w ostatnich miesiącach w Grupie Azoty.
Podpisany dokument wyrażający intencje współpracy, jest pierwszym krokiem umożliwiającym Stronom podjęcie negocjacji szczegółowych warunków potencjalnej umowy. Dostawy, w przypadku osiągnięcia porozumienia, miałyby być realizowane za pośrednictwem platformy do kontraktowania i zakupu gazu, do której docelowo ma przystąpić ograniczona liczba odbiorców gazu z Europy oraz określonych producentów gazu z USA.