Cele strategiczne Spółki osiągane są w oparciu o zintegrowany system zarządzania, zgodny z międzynarodowymi standardami.
Priorytety działalności: wysoka jakość, dbałość o bezpieczeństwo techniczne i środowisko są skutecznie nadzorowane i zapewniają efektywne zarządzanie Spółką. Zintegrowany System Zarządzania jest zbudowany w oparciu o zasady priorytetowego traktowania klienta, minimalizowania strat środowiskowych i ryzyka zagrożeń oraz ciągłego doskonalenia.
Systemy zarządzania bazują na koncepcji ciągłego doskonalenia poprzez:
W Grupie Azoty S.A. obowiązują:
System Zarządzania Jakością funkcjonujący w Grupie Azoty S.A., zgodny z normą ISO 9001:2015 wdrożono dla zwiększania zadowolenia klienta poprzez spełnianie jego wymagań i oczekiwań.
W celu skutecznego działania zidentyfikowano procesy znaczące dla Systemu Zarządzania Jakością. Podejście procesowe zapewnia bieżący nadzór nad powiązaniami między poszczególnymi procesami w systemie, jak też nad ich wzajemnymi oddziaływaniami. Zidentyfikowane procesy zarządzane są przez właścicieli i monitorowane pod kątem skuteczności zarządzanego procesu.
Wytwarzanie wyrobów spełniających wymagania jakościowe klientów oraz dążenie do sprostania konkurencji rynkowej od lat stanowią priorytety w działaniach Grupy Azoty S.A.
Ciągły rozwój i doskonalenie systemów oceniane jest pozytywnie przez audytorów zewnętrznych. Jest to ważny element wiarygodności Grupy Azoty S.A. na trudnym rynku produkcji chemicznej.
Zgodność Systemu Zarządzania Jakością z wymaganiami normy 9001:2015 potwierdzona jest certyfikatem niezależnej jednostki certyfikującej.
System zarządzania środowiskowego kładzie m.in. nacisk na:
System wspiera przyjętą Strategię Grupy Kapitałowej Grupa Azoty na lata 2021-2030, która odnosi się do wyzwań, jakie stawia przed współczesnym przemysłem Europejski Zielony Ład. Projekty z obszaru m.in. zielonej energii przemysłowej, potrzeby ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji przedstawiono w Strategicznym Projekcie Korporacyjnym „Zielone Azoty”, opartym na 3 filarach:
Zrównoważony rozwój, jako cel działania, jest osiągany przez zachowanie równowagi między środowiskiem, społeczeństwem i gospodarką.
Aspekty środowiskowe występujące w obszarach objętych Systemem Zarządzania Środowiskowego są zidentyfikowane.
Zgodność Systemu Zarządzania Środowiskowego z wymaganiami normy 14001:2015 potwierdzona jest certyfikatem niezależnej jednostki certyfikującej.
System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności ISO 22000 ustanowiono dla zwiększania zadowolenia klienta wyrobu przeznaczonego dla przemysłu spożywczego, przez spełnienie jego wymagań i oczekiwań. Stosując się do zaleceń obowiązujących w łańcuchu żywnościowym, Grupa Azoty S.A. przyczynia się do zabezpieczenia zdrowotnego konsumenta końcowego. Przyjęto Politykę Bezpieczeństwa Żywności na wydziałach produkujących wyroby wykorzystywane w łańcuchu żywnościowym – będącą zobowiązaniem najwyższego kierownictwa Spółki do przestrzegania zasad bezpieczeństwa żywności. Przeprowadzono analizę wszystkich zagrożeń zarówno biologicznych (zwłaszcza mikrobiologicznych), jak i fizycznych oraz chemicznych, które mogą stać się przyczyną obniżenia jakości zdrowotnej żywności, w której powstaniu współuczestniczy wyrób Grupy Azoty S.A. Zagrożenia zostały zidentyfikowane na wszystkich etapach procesów wytwarzania, magazynowania, załadunku i dystrybucji.
Zakres certyfikacji to: Pobór wód, ich uzdatnianie i dystrybucja wody przeznaczonej do spożycia odbiorcom wewnętrznym i zewnętrznym sieci wodociągowej Grupy Azoty S.A. Kategoria H.
System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy zgodny z normą ISO 45001:2018 jest efektem współdziałania i zaangażowaniu wszystkich pracowników.
Grupa Azoty S.A. narażona jest na różne rodzaje czynników ryzyka. Spółka Grupy identyfikuje zagrożenia związane z aspektami prowadzonej działalności. Systematycznie przyjmowana jest lista ryzyk kluczowych dla działalności Spółki, które w sposób szczególny należy nadzorować.
Projektowany, kompleksowy i ustrukturyzowany system Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym uwzględnia podejście do oceny i zarządzania niepewnościami i zagrożeniami pojawiającymi się
w toku działalności Grupy Azoty, uwzględniając jej strategię oraz zachodzące w niej procesy.
W ramach systemu Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym, Grupa Azoty podejmuje skuteczne działania w zakresie identyfikacji, klasyfikacji i priorytetyzacji ryzyk, ich okresowej oceny ilościowej
i jakościowej, weryfikacji stosowanych mechanizmów kontrolnych i zabezpieczających oraz wdrażania adekwatnych działań mitygujących.
Centrum Badań i Analiz Grupy Azoty S.A. spełnia wymagania zawarte w normie PN-EN ISO/IEC 17025 i posiada akredytację przyznaną przez Polskie Centrum Akredytacji (nr AB 790), obejmującą badania chemiczne wody, ścieków, paliw stałych, odpadów z elektrowni i innych zakładów energetycznego spalania paliw, wyrobów z tworzyw sztucznych oraz badania właściwości fizycznych paliw stałych.
Centrum Badań i Analiz Grupy Azoty S.A. należy do Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych „POLLAB”, który aktywnie uczestniczy w pracach organizacji międzynarodowych EUROLAB, EURACHEM, ILAC, EA, IAF.
Centrum Projektowania i Rozwoju Aplikacji Tworzyw Grupy Azoty S.A. wdrożyło system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02. Centrum posiada certyfikat akredytacji wydany przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA) nr AB1907. Akredytacja obejmuje badania właściwości fizycznych wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy w określonym zakresie.
Grupa Azoty S. A. wdrożyła system zgodny z wymaganiami Standardu Zarządzania Product Stewardship (Fertilizers Europe). Spółka zobowiązała się do sprawowania opieki nad produktami nawozowymi na każdym etapie ich wytwarzania oraz przyjęła odpowiedzialność za produkt w całym cyklu życia produktu, uwzględniając wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i środowisko naturalne, a także zobowiązanie do spełniania wymagań prawnych i innych odnoszących się do produktów nawozowych.
System zapewnienia jakości produkcji spełnia wymagania zawarte w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE, zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 2003/2003w zakresie wymagań określonych w Załączniku IV dla Modułu D1.
Pierwszy audyt certyfikacyjny, odbył się w Grupie Azoty S.A. w 2022 r. i został przeprowadzony przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC S.A.). Audyt potwierdził zgodność systemu zapewnienia jakości produkcji w Grupie Azoty S.A. Pozytywnie zakończony proces certyfikacji umożliwił Grupie Azoty S.A. stosowanie na produktach nawozowych znaku CE z numerem indentyfikacyjnym Jednostki Notyfikowanej PCBC S.A.
Przyznany certyfikat dotyczy następujących produktów nawozowych Grupy Azoty S.A.: Siarczan amonu AS 21 standard, macro, select, krystaliczny, Saletrzak 27 standard, Saletrzak 27 standard plus, Saletrzak 27 standard z borem, Saletrosan 26, Saletrosan 30, Saletrosan 26 plus, Saletromag 25, Saletromag 24 i Saletromag 25 Ca.
Certyfikat jest ważny do 26.04.2026 r.
Grupa Azoty buduje portfolio certyfikowanych produktów tworzywowych, opartych na certyfikowanych surowcach, stosując podejście bilansu masy. W IV kwartale 2023 roku spółka rozpoczęła produkcję i zrealizowała pierwszą transakcję sprzedaży certyfikowanego poliamidu 6 w ramach systemu ISCC PLUS, czyli dobrowolnego programu, który dotyczy biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym dla różnych gałęzi przemysłu, w tym tworzyw sztucznych. Rozwój portfolio w kierunku certyfikowanych produktów jest możliwy dzięki certyfikatowi ISCC PLUS, który spółka otrzymała w 2022 roku. To działania odpowiadające na wyzwania uwzględnione w Zielonej Strategii Grupy Azoty. System ISCC PLUS umożliwia Grupie Azoty S.A. produkcję i sprzedaż certyfikowanych produktów takich jak: poliamid 6, kaprolaktam oraz cykloheksanon, zgodnie z podejściem bilansu masy. Metoda ta umożliwia przypisanie udziału certyfikowanych surowców np. bio-cyrkularnych, cyrkularnych lub pochodzących z biomasy - będących alternatywą dla surowców kopalnych - do produktów, poprzez weryfikowalną ewidencję księgową i zapewnia identyfikowalność w łańcuchu dostaw.
Certyfikowane produkty Grupy Azoty S.A. objęte certyfikacją: poliamid, kaprolaktam, cykloheksanon
Certyfikat jest ważny od dnia 21.12.2024 r. do dnia 20.12.2025 r.
Grupa Azoty S.A. podążając za wiodącymi globalnymi wzorcami w zakresie zarządzania, wdrożyła system zarządzania energią, zgodny z wymaganiami międzynarodowego standardu ISO 50001. Świadome zarządzanie energią oraz poprawa efektywności energetycznej jest ważnym elementem działalności Grupy Azoty.
W lutym 2017r. przedstawiciele jednostki certyfikującej Det Norske Veritas GL Business Assurance Poland Sp. z o.o przeprowadzili audyt certyfikujący systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001:2011. Spółka z powodzeniem przeszła audyt transferowy dot. dostosowania organizacji do wymagań nowej normy ISO 50001:2018.
Grupa Azoty S.A. wdrożyła system zarządzania bezpieczeństwem informacji wg normy ISO 27001. Wdrożenie systemu pozwala zarządzać kompleksowo posiadanymi aktywami informacyjnymi, infrastrukturą przeznaczoną do ich przetwarzania oraz ryzykiem dotyczącym bezpieczeństwa informacji, a także przygotować Spółkę na incydenty z tym związane.
Zakres systemu dotyczy części organizacji i obejmuje Departament Korporacyjny Bezpieczeństwa ICT.
Certyfikat jest ważny do dnia 31.10.2025 r.