Grupa Azoty S.A. realizuje Politykę Zarządzania Korporacji, która gwarantuje, że cele strategiczne Spółki osiągane są w oparciu o zintegrowany system zarządzania, zgodny z międzynarodowymi standardami.
Priorytety działalności: wysoka jakość, dbałość o bezpieczeństwo techniczne i środowisko są skutecznie nadzorowane i zapewniają efektywne zarządzanie Spółką. Zintegrowany System Zarządzania jest zbudowany w oparciu o zasady priorytetowego traktowania klienta, minimalizowania strat środowiskowych i ryzyka zagrożeń oraz ciągłego doskonalenia.
Systemy zarządzania bazują na koncepcji ciągłego doskonalenia poprzez:
Przyjęta Polityka Zarządzania Korporacji definiuje zamierzenia i zasady związane z całością prowadzonej działalności, stanowiąc ramy dla ustanawiania i przeglądu wskazanych strategicznych celów dotyczących jakości, środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa żywności.
W Grupie Azoty S.A. obowiązują:
System Zarządzania Jakością funkcjonujący w Grupie Azoty S.A., zgodny z normą ISO 9001:2015 wdrożono dla zwiększania zadowolenia klienta poprzez spełnianie jego wymagań i oczekiwań.
W celu skutecznego działania zidentyfikowano liczne procesy znaczące dla Systemu Zarządzania Jakością. Podejście procesowe zapewnia bowiem bieżący nadzór nad powiązaniami między poszczególnymi procesami w systemie, jak też nad ich kombinacjami i wzajemnymi oddziaływaniami. Zidentyfikowane procesy zarządzane są przez właścicieli i monitorowane pod kątem skuteczności / efektywności zarządzanego procesu.
Wytwarzanie wyrobów spełniających wymagania jakościowe klientów oraz dążenie do sprostania konkurencji rynkowej od lat stanowią priorytety w działaniach Grupy Azoty S.A. Wdrażanie systemowego podejścia do realizacji tych celów rozpoczęto w 1993 r., z chwilą podjęcia decyzji o implementacji wymagań norm serii ISO 9000. Wynikiem prowadzonych działań było uzyskanie w 1997 r. certyfikatów dwóch niezależnych jednostek certyfikujących: Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji (nr 106) oraz Bureau Veritas Quality International (nr 71766), które potwierdziły zgodność wdrożonego sytemu z normą ISO 9002:1994. W ciągu kolejnych lat system rozszerzono o zakres projektowania, doprowadzając do zgodności z modelem systemu według ISO 9001:1994, co potwierdziły jednostki certyfikujące podczas kolejnych recertyfikacji, równocześnie, w związku ze zmianą norm, zadecydowano o przystosowaniu funkcjonującego systemu do nowych wymagań. Prace nad modyfikacją systemu jakości w Spółce zbiegły się z implementacją wymagań Systemu Zarządzania Środowiskowego , potwierdzoną uzyskaniem certyfikatu zgodności z normą ISO 14001, który został wystawiony przez firmę Det Norske Veritas w 2002 r. Okoliczność tę wykorzystano dla integracji obu systemów. Zarząd Spółki ustanowił Politykę Zarządzania – deklarację dotyczącą intencji i zasad odnoszących się do jakości, ogólnych efektów działalności środowiskowej, a także bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie. Ostatnia aktualizacja Polityki Zarządzania Korporacji przeprowadzona została w listopadzie 2016r.
Ciągły rozwój i doskonalenie systemów oceniane jest pozytywnie przez audytorów zewnętrznych. Jest to ważny element wiarygodności Grupy Azoty S.A. na trudnym rynku produkcji chemicznej. W kwietniu 2017r. w trakcie realizowanego audytu recertyfikacyjnego w zakresie Systemu Zarządzania Jakością przez audytorów firmy Det Norske Veritas GL BA Poland Sp. z o.o. został przeprowadzony audyt transferowy, tzw. „przejście” na nową normę ISO 9001:2015. W wyniku audytu potwierdzono, że Grupa Azoty S.A. spełnia wymagania ww. normy. Dalsze doskonalenie systemów zarządzania realizowane jest w oparciu o kierunki wynikające z przeprowadzonej samooceny wg wytycznych normy ISO 9004.
System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności ISO 22000 ustanowiono dla zwiększania zadowolenia klienta wyrobu przeznaczonego dla przemysłu spożywczego, przez spełnienie jego wymagań i oczekiwań. Stosując się do zaleceń obowiązujących w łańcuchu żywnościowym, Grupa Azoty S.A. przyczynia się do zabezpieczenia zdrowotnego konsumenta końcowego. Przyjęto Politykę Bezpieczeństwa Żywności na wydziałach produkujących wyroby wykorzystywane w łańcuchu żywnościowym – będącą zobowiązaniem najwyższego kierownictwa Spółki do przestrzegania zasad bezpieczeństwa żywności. Przeprowadzono analizę wszystkich zagrożeń zarówno biologicznych (zwłaszcza mikrobiologicznych), jak i fizycznych oraz chemicznych, które mogą stać się przyczyną obniżenia jakości zdrowotnej żywności, w której powstaniu współuczestniczy wyrób Grupy Azoty S.A. Zagrożenia zostały zidentyfikowane na wszystkich etapach procesów wytwarzania, magazynowania, załadunku i dystrybucji.
W wyniku audytu jednostki certyfikującej DNV GL, przeprowadzonego w 2019r.poszerzony został zakres certyfikacji Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności w Grupie Azoty S.A.Obecny zakres certyfikacji to: Pobór wód, ich uzdatnianie i dystrybucja wody przeznaczonej do spożycia odbiorcom sieci wodociągowej Grupy Azoty S.A. Kategoria H. Produkcja i sprzedaż osłonek z poliamidu 6 i poliamidu 66 przeznaczonych do pakowania żywności. Kategoria I.
System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy zgodny z normą BS OHSAS 18001:2007 jest efektem współdziałania i zaangażowaniu wszystkich pracowników.
Grupa Azoty S.A. wdraża nowoczesny System Zarządzania Jakością produktów dla przemysłu motoryzacyjnego.
Grupa Azoty S.A. narażona jest na różne rodzaje czynników ryzyka. Spółka Grupy identyfikuje zagrożenia związane z aspektami prowadzonej działalności. Systematycznie przyjmowana jest lista ryzyk kluczowych dla działalności Spółki, które w sposób szczególny należy nadzorować.
Projektowany, kompleksowy i ustrukturyzowany system zarządzania ryzykiem korporacyjnym uwzględnia podejście do oceny i zarządzania niepewnościami i zagrożeniami pojawiającymi się
w toku działalności Grupy Azoty, uwzględniając jej strategię oraz zachodzące w niej procesy.
Proces zarządzania ryzykiem korporacyjnym opiera się na realizowaniu takich czynności jak: identyfikacja i ocena ryzyk, monitorowanie poziomu ryzyk, czy raportowanie ryzyka.
Centrum Badań i Analiz Grupy Azoty S.A. spełnia wymagania zawarte w normie PN-EN ISO/IEC 17025 i posiada akredytację przyznaną przez Polskie Centrum Akredytacji (nr AB 790), obejmującą badania chemiczne wody, ścieków, paliw stałych, odpadów z elektrowni i innych zakładów energetycznego spalania paliw, wyrobów z tworzyw sztucznych oraz badania właściwości fizycznych paliw stałych.
Centrum Badań i Analiz Grupy Azoty S.A. należy do Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych „POLLAB”, który aktywnie uczestniczy w pracach organizacji międzynarodowych EUROLAB, EURACHEM, ILAC, EA, IAF.
Grupa Azoty S. A. wdrożyła system zgodny z wymaganiami Standardu Zarządzania Product Stewardship (Fertilizers Europe). Spółka zobowiązała się do sprawowania opieki nad produktami nawozowymi na każdym etapie ich wytwarzania. Przyjęta Polityka Programu Product Stewardship zawiera deklarację przyjęcia odpowiedzialności za produkt w całym cyklu życia produktu uwzględniając wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i środowisko naturalne, a także zobowiązanie do spełniania wymagań prawnych i innych odnoszących się do produktów nawozowych.
W dniu 28 kwietnia 2014 r. w Grupie Azoty S.A. odbył się audyt certyfikacyjny w zakresie Programu Product Stewardship. Audyt realizowany był również w wybranych Spółkach Grupy Azoty. Audyt przebiegł pomyślnie czego dowodem jest przyznanie certyfikatu.
Audyty recertyfikacyjne odbywają się co trzy lata. W wyniku audytu przeprowadzonego w 2020r. Spółkom Grupy Azoty przyznano certyfikat ważny do 30.06.2023r.
Grupa Azoty S.A. podążając za wiodącymi globalnymi wzorcami w zakresie zarządzania, wdrożyła system zarządzania energią, zgodny z wymaganiami międzynarodowego standardu ISO 50001. Świadome zarządzanie energią oraz poprawa efektywności energetycznej jest ważnym elementem działalności Grupy Azoty.
W lutym 2017r. przedstawiciele jednostki certyfikującej Det Norske Veritas GL Business Assurance Poland Sp. z o.o przeprowadzili audyt certyfikujący systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001:2011. Ocena wdrożenia SZE zakończyła się wynikiem pozytywnym i potwierdziła zgodność z wymaganiami standardu jw.
Grupa Azoty S.A. wdrożyła system zarządzania bezpieczeństwem informacji wg normy ISO 27001. Wdrożenie systemu pozwala zarządzać kompleksowo posiadanymi aktywami informacyjnymi, infrastrukturą przeznaczoną do ich przetwarzania oraz ryzykiem dotyczącym bezpieczeństwa informacji, a także przygotować Spółkę na incydenty z tym związane.
Zakres systemu dotyczy części organizacji i obejmuje Departament Korporacyjny Bezpieczeństwa ICT.
Certyfikat jest ważny do dnia 08.07.2023r.