Azoty Tarnów (obecnie Grupa Azoty S.A.) na przestrzeni lat otrzymały wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, potwierdzających ich wysoką pozycję zarówno na rynkach krajowych jak i międzynarodowych.
Nagrody te są zasługą wszystkich pracowników Grupy Azoty S.A. Otrzymane tytuły są dla Spółki nie tylko źródłem satysfakcji, ale także mobilizują do dalszego ciągłego doskonalenia pracy nad rozwojem oferty produktowej w celu zadowolenia klientów.
W grudniu 2015 r. Grupa Azoty znalazła się na 32. miejscu w opublikowanej przez Independent Chemical Information Service (ICIS) liście 40. najbardziej wpływowych podmiotów światowego rynku chemicznego ICIS TOP 40 Power Players 2015. Redakcja podkreśliła w uzasadnieniu, że kapitalizacja rynkowa Grupy Azoty przekroczyła w 2015 r. po raz pierwszy 10 miliardów złotych (2,4 miliarda euro), a spółka regularnie notuje bardzo dobre wyniki finansowe, prezentując stabilny cash flow i „zdrowy” bilans.
W grudniu 2015 r. Grupa Azoty znalazła się na opublikowanej przez Boston Consulting Group liście 10 najatrakcyjniejszych dla inwestorów spółek chemicznych świata „Value Creation in Chemicals 2015”. Kontrolowana przez Skarb Państwa Grupa Azoty zajęła w zestawieniu 5. miejsce (2. w Europie). Ranking otworzył szwedzki Hexpol przed japońskim Nippon Paint i chińskim Pengxin International Mining.
16 grudnia 2015 r. został ogłoszony nowy skład RESPECT Index, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa Azoty po raz dziewiąty została zakwalifikowana do jego składu, w którym – jako jedna z nielicznych spółek – utrzymuje się od samego początku.
15 grudnia 2015 r. Grupa Azoty S.A. i Grupa Azoty Kędzierzyn otrzymały certyfikat Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi – konkursu organizowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych pod honorowym patronem Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
4 grudnia 2015 r. Związek Firm Public Relations nagrodził Grupę Azoty i Maurent PR trzema statuetkami Złotych Spinaczy w 13. edycji najbardziej prestiżowego konkursu public relations. Grupa Azoty i Maurent PR zostały nagrodzone w kategoriach: „Media Relations”, „Business-to-Business PR” oraz „Przemysł, motoryzacja, transport, logistyka”.
2 grudnia 2015 r. prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski odebrał nagrodę dla najlepszego polskiego eksportera wśród spółek z udziałem Skarbu Państwa w konkursie „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion”. Konkurs organizowany był przez PwC i „Puls Biznesu” we współpracy z PKO Bankiem Polskim i FedEx Express.
Gazeta Bankowa opublikowała ranking TOP 20 „Firma z energią” – zestawienie najlepszych polskich firm eksportowych w trzech kategoriach: firmy małe, średnie i duże. Wybierając najlepszych polskich eksporterów brano pod uwagę przede wszystkim duży udział eksportu w sprzedaży, zaawansowanie technologiczne i innowacyjność eksportowanych produktów, wejście na nowe dla naszych firm rynki (produktowe i geograficzne) i sprzedaż na trudniejszych dla polskich firm rynkach zachodnich (dojrzałych, nasyconych, bardziej wymagających), eksport poza Europę, a także siłę marki, pozycję rynkową oraz udział w rynku globalnym. W kategorii firm dużych znalazła się Grupa Azoty z udziałem eksportu w sprzedaży na poziomie 47 proc. (dane za 2014 r.). „Grupa Azoty (…) konkuruje jak równy z równym z największymi na świecie koncernami chemicznymi” – czytamy w raporcie.
Grupa Azoty S.A. i Grupa Azoty PUŁAWY w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gepardy Biznesu 2014 organizowanym przez Instytut Nowoczesnego Biznesu i Magazyn Przedsiębiorców „Europejska Firma” otrzymały tytuł „Geparda Biznesu 2014”. Na liście laureatów według wzrostu wartości rynkowej zajęły odpowiednio: Grupa Azoty S.A. 2103. pozycję, a Grupa Azoty PUŁAWY – 903.
21 października – dziennik „Rzeczpospolita” opublikował 14. edycję rankingu polskich przedsiębiorstw i eksporterów pn. „Lista 2000”. Grupa Kapitałowa Grupa Azoty S.A. zajęła 20. miejsce, Grupa Azoty PUŁAWY – 95. miejsce, Grupa Azoty POLICE – 136. miejsce, Grupa Azoty KĘDZIERZYN – 156 miejsce. W zestawieniu największych polskich eksporterów Grupa Kapitałowa Grupa Azoty uplasowała się na 9. pozycji, natomiast Grupa Azoty POLICE znalazła się na 67. miejscu. Dodatkowo dziennik „Rzeczpospolita” docenił Grupę Azoty także za innowacyjność w działaniu. Na podstawie danych ankietowych wyłoniono 45 firm, które systematycznie prowadzą prace z zakresu działalności badawczo-rozwojowej, nakierowane na stałe poszerzanie zasobów wiedzy. W wyniku zastosowanej punktacji za poszczególne formy aktywności na polu B+R, Grupa Kapitałowa Grupa Azoty S.A. zajęła 21. miejsce.
12 października – podczas międzynarodowego szczytu gospodarczego zostały wręczone nagrody w konkursie w prestiżowym konkursie „Diamenty Polskiej Gospodarki”. Idea przedsięwzięcia zakłada promowanie osób i firm związanych z sektorem chemicznym, które poprzez swoje działania wyróżniają się wysokim poziomem merytorycznym, efektywnością ekonomiczną, innowacyjnością, etyką i odpowiedzialnością biznesową. Laureatem kategorii Top Executive Roku został prezes zarządu Grupy Azoty Paweł Jarczewski w uznaniu „za jego dokonania w zakresie zarządzania i efektywnego prowadzenia procesów biznesowych w Zakładach Azotowych Puławy i Grupie Azoty”, Inwestycją Roku została wybrana instalacja do produkcji stałych nawozów na bazie mocznika i siarczan amonu (PULGRAN, PULGRAN S) realizowana przez Grupę Azoty PUŁAWY, natomiast tytuł Lidera Innowacji Roku przyznano Grupie Azoty KĘDZIERZYN, która poszerzyła swoje portfolio o pierwszy polski plastyfikator nieftalanowy Oxoviflex™.